Civilizační choroby

Je dlouhodobé sezení nebezpečné?

Petr Zimola
17.03.2010

Hodiny denně strávené posedáváním vám mohou zkracovat život, i když si dopřáváte doporučené množství pohybu.

Mnozí z nás stráví pořádný kus dne posedáváním. Zejména ve škole a v práci. Týká se to hlavně různých úředníků, programátorů, atd. Když nejsme zrovna nalepeni na obrazovku počítače nebo upoutaní u telefonu, pak jsme uvízli na židli při firemní poradě. K tomu připočtěme čas strávený v autě, autobusu či vlaku na cestě do práce.

Rizika dlouhodobého sezení

Když se na tento trend podívali vědci, přišli se závěrem, že všechno toto posedávání zvyšuje riziko kardiovaskulárních a jiných onemocnění. A překvapivě to platí i pro ty, co se pravidelně věnují fyzické aktivitě.

Dejme tomu, že si v průměru 30 až 60 minut denně dopřáváme sportu (což rozhodně není málo). Naplníme tak nějakou pomyslnou krabici s nálepkou pohyb a máme pocit z dobře odvedené práce. Pak tu ale můžeme mít denně potenciálně okolo 15 hodin, kdy nespíme, ale ani se nijak zvlášť nepohybujeme. Jinými slovy převážně sedíme.

Například takový úředník stráví až 75% svého pracovního dne sezením. Z provedených výzkumů je jasně zřejmé, že takovéto sezení ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů a zvyšuje riziko vzniku onemocnění srdce a diabetu. A každodenní cvičení nemusí nutně zabránit takovým škodám. Ve skutečnosti je to spíše tak, že nadměrné posedávání vyruší výhody, které by nám mělo přinášet cvičení.

Když jsme nečinní, naše svaly nevykonávají téměř žádnou aktivitu, která je jinak důležitou složkou regulačních procesů těla. Dokonce jeden americký profesor Marc Hamilton zašel tak daleko, že přirovnal posedávání po většinu dne za podobně nebezpečné zdraví, jako je kouření.

Když výzkumníci z Melbourne vydali svoji studii, spojili v ní 4 a více hodin sledování televize s 80procentním zvýšeným rizikem z úmrtí na srdeční onemocnění.

Jak snížit nebezpečí sedavého způsobu života

Vědci se přímo nezmínili o počtu hodin, které můžeme bezpečně prosedět, ale jejich obecné doporučení zní: „Omezit sezení na co nejkratší dobu."

Zkrátka snažit se dělat něco o trochu náročnějšího než sedět. I takové postávání je lepší. Jeden z vědců v souvislosti s tím zmínil, že užívá dřevěnou krabici, kterou občas podloží svůj laptop, aby se alespoň na chvíli odlepil od židle.

V některých firmách se prý zavádějí pracovní stoly umožňující rychlou změnu výšky anebo místnosti, kde si lze v klidu počíst a při tom šlapat na rotopedu.

Jak se při práci vyhnete sezení

  • Když telefonujete, stoupněte si
  • Odpadkový koš nebo tiskárnu si postavte dále od stolu, abyste se museli vždy zvednout, když je chcete využít
  • Užívat schody namísto výtahu
  • Namísto emailování či telefonování kolegovi do kanceláře za ním zaběhněte  osobně
  • Alespoň jednou za hodinu vstaňte a trochu se projděte
  • Při sledování televize vykonávejte nějakou domácí práci, například žehlení atd.

 

Kolik hodin denně prosedíte vy?

Autor: Petr Zimola

Lněné semínko – pomocník proti zácpě
Freediving - potápění bez přístroje

Další články

Proč se zajímat o bio kosmetiku?
Péče o tělo

Proč se zajímat o bio kosmetiku?

22.09.2020

Bio kosmetika si získává stále větší popularitu. A má to svoje dobré důvody. K tomu, abyste jí propadli, vůbec nemusíte chodit v batice, ani být jinak „alternativní“. Žít bez chemi ...