Zdravotní problémy spojené s prací na počítači

Počítač je pro mnohé z nás zdrojem příjmů, ale i prostředkem, jak se snadno zabavit nebo jen prostě ubíjet čas. Ať tak nebo tak, trávíme u počítače nezanedbatelné množství času. Nutí nás k tomu jistě i technologicky smýšlející doba a tomu se podřizující životní styl nás všech. Počítače, které ovládly mnohé pracovní profese, ale i naše soukromí, však mají velký vliv i na naše zdraví a tomu bychom rozhodně měli věnovat pozornost.

Dlouhodobá a stereotypní práce s počítačem může mít za následek hned několik obtíží. Všechny se začnou projevovat určitým typem bolesti, některá může přejít až v necitlivost a nepříjemné pocity vás mohou začít obtěžovat kdykoliv během dne, při jiné činnosti, nebo i v noci.

Špatná poloha při sezení - problémy se zády a krční páteří

Ohnutá záda, svěšená ramena či jinak nesprávný a dlouhodobý posez je nejen zdrojem celkové únavy svalů, ale nakonec může způsobit i trvalé a negativní změny na páteři, potíže s klouby nebo oběhovým systémem. Základem je proto správně umístěný monitor a také vhodná židle, určená pro práci s počítačem, její správné výškové nastavení, pohyblivost a kvalitní celková konstrukce. K zamezení vzniku potíží s páteří mají odborníci v těchto případech jednoduchou radu - podepření zad v křížové oblasti, např. malý polštářek nebo jinou textilní podložku. Ta ulehčí sezení ve vzpřímené poloze, a to bez nutnosti namáhání bederních svalů. Při práci s počítačem je nutné nespočívat dlouho ve stále stejné poloze, dělat přestávky a třeba se i na chvíli zvednout, protáhnout, nebo i projít.

Potíže způsobené opakovaným napětím - syndrom RSI

Syndrom RSI - repetitive strain injury, vzniká důsledkem opakovaného napětí, intenzivního stisku a opakovaných, drobných pohybů. V tomto případě, při práci s klávesnicí, bývají nejčastěji postiženy ruce, zápěstí, ale i lokty a ramena. Dochází k zanícení šlach, pocitům ztuhlosti a bolestivosti, důsledkem asymetrické námahy určitých svalů a namáhavějšímu statickému napětí. Prevencí je opět častá změna polohy, dostatečné přestávky při práci nebo např. krátkodobá změna činnosti.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního (zápěstního) tunelu je velmi častým onemocněním, vzniklým právě z dlouhodobé práce na počítači, často s nevhodnou a špatně umístěnou klávesnicí. Ta způsobuje napětí v zápěstích, tlak na centrální nerv a tím možnou necitlivost, mravenčení a pálení rukou. Toto onemocnění se může rozvinout ve velmi bolestivou záležitost, která znemožní další práci tohoto typu a může skončit operací.

Náš zrak a monitor

Pravidelná práce s počítačem může vést ke zhoršení zraku. Ne snad přímo vlivem samotného monitoru, ale způsobem, jak na monitor přirozeně reagují naše oči. Náš zrak není přizpůsoben k dlouhodobému, strnulému pozorování jednoho objektu, kterým je v tomto případě právě monitor. Naše oči potřebují pravidelně zaostřovat na různé vzdálenosti a také mrkat, čímž zvlhčují oční sliznici. Dlouhodobým pozorováním monitoru se frekvence očního mrkání snižuje, oko vysychá a dochází k nepříjemnému pálení a celkové únavě očí. Hrozí zhoršování schopnosti zaostřování, poškození očních nervů, ale zvyšuje se také riziko vzniku očních zákalů. Prevencí je vhodná poloha a nastavení monitoru, dostatečné osvětlení a opět přestávky během práce, dále pak preventivní návštěvy očního lékaře.

Elektromagnetické záření a ostatní vlivy na naše zdraví

Elektromagnetické záření z počítačů, mobilních telefonů a jiných zařízení, která nás obklopují, jsou stále předmětem diskusí a spekulací. Jejich vlivy a škodlivost na lidské zdraví nejsou dosud prokázány, ale ani vyvráceny. Zatím však víme, že elektronická zařízení např. ohřívají a tím velmi vysušují vzduch, tím dráždí dýchací cesty, ale i zrak a pokožku. Obecně platí, že při sedavých zaměstnáních, ke kterým bezpochyby patří práce s počítačem, je důležitou prevencí zdravý životní styl, pohybová aktivita, aktivní odpočinek a celkové zlepšování fyzické kondice.

Foto: Pixabay.com

Zdravotní problémy spojené s prací na počítači patří do témat
 • Zuzana V. 19.04.2016 10:03:03

  Na prokapávání očí používám kapky Ocutein Sensitive, jsem s něma moc spokojená, cena je nízká, doporučuju.

 • Zdravé oči Filip 23.10.2014 09:28:35

  Ocutein Ginkgo mi teď taky doporučil doktor, užívám ho už půl roku a jsem s ním strašně spokojený, oči mě teď už nebolí a nenamáhám je tolik i když pracuji na počítači denně..

 • Zrak Petra 17.10.2014 09:21:09

  Na monitor v práci koukám od rána do večera, takže abych své oči co nejvíc uchránila koupila jsem si výživu Ocutein Ginkgo. Teď mě oči nebolí, nepálí ani neštípou. :)


Adresář

Diskuze na téma Civilizační choroby

 • Zuzka 22.01.2018 14:01 Doplněk stravy

  Určitě bych doporučilatuhle saduhttp://www.protopan.cz/produkty/protopan-box.htm Jsou tamjak ty…

 • Kvetinecka 21.01.2018 19:01 Doplněk stravy

  A měla si konkretně nějakou značku, nebo stačí prostě koupit v lékárně to, co budou zrovna mít?

 • Zuzka 20.01.2018 20:01 Doplněk stravy

  Mně hodně na atopák pomohlo kombinovat krém, omegu a probiotika. Taky sem s tím měla hodně problém…

 • 17.01.2018 12:01 Doplněk stravy

  Ahoj, jako malá sem trpěla na atopický exem. Pak byl pár let klid, ale letos se mi ta zase vrátilo…

 • Hanka 03.07.2017 22:07 Doplněk stravy

  Zkuste vakcinal sirup. Moc vhodný doplněk stravy hlavně na posímení imunity. Seženete v lékárnách…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku